Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki Eğitim Belgesi alım, süreçleri ve sertifika sorgulama gibi işlemler hakkında bu yazıda yanıtlar bulabilirsiniz

Yeni bir yazı ile hepinize merhaba, bu gün yeni yazımızda Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işletmelerde alınması zorunlu olan Mesleki Eğitimlere dair aşağıdaki soru başlıklarına yanıt bulabilirsiniz. Dilerseniz mesleki eğitimlerle alakalı başka soru ve sorularınız için

İletişim Bilgileri

halim@yonetimakademisi.com.tr  – 0551 254 56 38

Hizmet Talep Formu için tıklayın

  • Mesleki Eğitim Belgesi nedir, 
  • Mesleki Eğitim Belgesi yönetmeliği, 
  • Mesleki Eğitim Belgesi sorgulama, 
  • Mesleki Eğitim Belgesi nereden alınır,veren kurumlar, 
  • Mesleki Eğitim Belgesi cezası 

Çalışanlarınızın Mesleki Eğitim Belgesi Var mı?
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu ve buna bağlı olarak çıkarılan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmelikte Ek 1 bölümünde bulunan işlerde çalışacak personelin mesleki eğitim belgesi sahibi olmaları zorunludur. Yaptığı İşin niteliğiyle ilgili Mesleki Eğitim belgesi  almamış ve o alanda Mesleki Sertifikaya sahip olmayan kişiler iş alımı süreçlerinde değerlendirme dışında kalmaktadır.

Peki Nedir Bu Mesleki Eğitim Belgesi?

Mesleki eğitim:Örgün veya yaygın eğitim  metotlarıyla kişileri mesleklerine hazırlamak, meslek sahiplerinin ise mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla; ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim süreçlerinin bir plan içerisinde ilerlemesini amaçlayan eğitimin tanımıdır. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylara verilen belgeye Mesleki Eğitim Belgesi adı verilir.

Mesleki Eğitim Belgesi nereden alınır, veren kurumlar

Yönetim Akademisi olarak; mesleki eğitim belgesi almak isteyen müşterilerimizin başvurularını alıp, onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından alınan yetkilerle birlikte Yönetim Akademizi Özel Öğretim kurumu olarak, mesleki eğitimleri düzenleme ve belge hazırlama işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı hayat boyu öğrenme programı kapsamında onaylanmış mesleki eğitim belgesi veren kurumlardandır.

Mesleki Eğitim Belgesi Zorunluluğu

Mesleki eğitimde hangi mesleklerde bu belgeyi almanız gerektiği ile ilgili mevzuat.gov.tr de yayınlanan ilgili yönetmelikte görebileceğiniz gibi Tehlikeli ve Çok Tehlikeil sınıf6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre tehlikeli, çok tehlikeli sınıfta yer alan ve Kanun Maddesinin ekler bölümünde bulunan ek-1’de listelenen işler ve bu işlerde çalışanların mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu vardır.

Mesleki Eğitim Belgesi Yönetmeliği

Resmi Gazete Tarihi: 13.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28706 Sayısıyla resmi gazetede yayınlanan TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK yayınlanmış ve eğitim belgelendirme işlemleri bu yönetmelik kapsamında uygulanmaktadır. e 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.Yönetmelik’i bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Mesleki Eğitim Belgesi Olmayan Personel Çalıştırılması Durumunda Cezalar

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Çalışma ve Teftiş Grubu Başkanlığınca gerçekleştirilen denetimlerde, mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan personel çalıştırılması durumunda 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4 üncü Madde 1. Fıkra (a) ve (b) bentlerindeki sorumlulukları yapmayan işverene her bir sorumluluk gereği ayrı ayrı 2.000 Türk Lirası para cezası verilir.

Mesleki Eğitim Belge veya Sertifika Sorgulama

http://e-yaygin.meb.gov.tr adresine giriş yaparak sağ üst köşede bulunan Sertifika sorgula butonuna tıklayıp, Mesleki Eğitim Sertifika numaranızı girerek Mesleki Eğitim belgenizin onaylanmış olup olmadığını öğrenebilirsiniz..

İşveren olarak aynı sayfadan başvuru yapan personelin sertifikasının onay durumunu öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kobi Danışmanlığı Eğitimi "Eğitim Detayları"

Mesleki Eğitim Belgesi zorunluluğu olan meslekler

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu